Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Tea ABC

A cikk megjelenési deje: 2007.12.26. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
tea.JPGA hideg utcáról a lakásba lépve nagyon jól tud esni egy csésze gõzölgõ, illatos tea, amely ellazítja a testet és a lelket. Ahány teafajta, annyi hatás és hangulat...

 

Teázni idõigényes dolog, valóságos szertartás, ha megadjuk a módját. A kapkodva leforrázott, félig kiázott, majd felhörpintett filteres tea persze nem az igazi. Egészen más élmény az illatos teafüvek között megtalálni és szabályosan elkészíteni a hangulatnak megfelelõt. A teázás népszerûségének egyik titka a változatosságban rejlik: ahány fajta, annyiféle ízvilág.

 

Tévhit, hogy a teafû csak forrázva jó. A zöld, fehér és mate teákat kíméletesen kell elkészíteni, legfeljebb 70 fokos vízzel. A többi teaféle elviseli a forró vizet. Ha nagy szûrõbe tesszük a leveleket, ki tudják bontakoztatni teljes aromájukat.

Az édesítés legtöbbször egyéni ízlés dolga. Általánosságban igaz, hogy a fehér kristálycukor a könnyû, finom aromájú fekete teákhoz illik.
A kandis- és a nyers barna cukor enyhe karamellízt kölcsönöz az egzotikus fajtáknak.
Gyümölcsteákhoz legjobb édesítõ az akácméz, amely semleges ízû és gyorsan feloldódik.
A gyógynövényes változatokat ellenben érdemes magukban, édesítés nélkül inni. Tovább variálható a teák ízvilága tej, tejszín vagy citromlé hozzáadásával. Míg elõbbiek inkább az aromás fekete teákhoz illenek, citromlevet akár gyümölcsös vagy zöld teába is tehetünk. Ha meg szeretnénk õrizni a gyümölcs C-vitamin- tartalmát, akkor ne forró, hanem langyosra hûlt italba öntsük a citromlevet.

 

Bár üvegpohárban szépen mutatnak a különféle színû teák, így tálalva gyorsan kihûlnek. Jobb megoldást jelentenek a kerámiából készült bögrék, illetve a kerámiából vagy öntött vasból készült kannák, amelyeket mécseses melegítõre is tehetünk.
A tealeveleket mindig légmentesen záródó fém tárolóedényben tartsuk. Így hosszan elállnak és megõrzik aromájukat.


A legelterjedtebb teafajták
Fehér tea
Erõssége: A teacserje legfrissebb hajtásaiból készül.
Egy kiló teához kb. 30000 tealevelet és rügyet szednek le.
Az íze enyhe, virágos, a benne lévõ polifenolok csökkentik a koleszterinszintet.
Elkészítés: Csészénként 1,5-2 teáskanálnyi levelet öntsünk le 70 fokos vízzel, majd 5-7 percig hagyjuk állni.

 

Fekete tea
Erõssége: Majdnem annyi koffeint tartalmaz, mint a kávé, de kíméletesebb a gyomorhoz, és élénkítõ hatása tovább tart. A legkedveltebb fajták: Assam, Darjeeling, Ceylon, Earl Grey.
Elkészítés: Csészénként egy púpozott teáskanálnyi teafüvet forrázzunk le és 3 percig hagyjuk állni.

 

Gyógynövénytea
Erõssége: A három kedvenc igazán hasznos gyógyszer: a borsmenta jó hasfájás ellen, a kamilla gyulladáscsökkentõ hatású, az édeskömény pedig megnyugtatja a gyomrot.
Elkészítés: Csészénként 1 teáskanálnyit forrázzunk le, és 5 percig hagyjuk állni.

 

Gyümölcstea
Erõssége: Számtalan ízben és variációban kapható. A gyümölcsteákat legfeljebb nyolc hónapig tároljuk, mert ezután elveszítik aromájukat.
Elkészítés: Egy-két púpozott teáskanálnyi keveréket forrázzunk le csészénként, majd 5-10 percig hagyjuk állni.

 

Honeybush tea
Erõssége: Ez az afrikaiak titkos fegyvere megfázás, gyomorbántalmak és szénanátha ellen. Nyugtató hatású, mivel koffeinmentes. Gyümölcsös-friss, enyhén mézes ízû. Sok ásványi anyagot tartalmaz.
Elkészítés: Csészénként 1 teáskanál levelet forrázzunk le, és 3-5 percig hagyjuk állni.

 

Zöld tea
Erõssége: Már 1700 évvel ezelõtt osztogatták Kínában a Lung Ching fajtát a zarándokoknak, hogy felerõsítsék õket. Virágos-gyümölcsös aromájú, a benne lévõ ásványi anyagok javítják a vérkeringést.
Elkészítés: Csészénként 1 csapott teáskanálnyi levelet öntsünk le 70 fokos vízzel, és 2-3 percig hagyjuk állni.

 

Mate tea
Erõssége: Csillapítja az éhséget, ráadásul sok ásványi anyagot, vitamint és nyomelemet tartalmaz, viszont kevés benne a koffein. Kesernyés-fûszeres ízû, ha megpirítják, enyhén füstös.
Elkészítés: Ebbõl elegendõ csészénként fél teáskanálnyi, amelyet 70 fokos vízzel leöntve, 10-15 percig kell állni hagyni.

 

Pu-erh tea
Erõssége: Ezeket a tealeveleket különleges módon teagombával kezelik az érleléshez. A hagyományos kínai orvoslásban a májpanaszok gyógyítására használják. Enyhén földes íze van.
Elkészítés: Csészénként 1 púpozott teáskanálnyit kell leforrázni, majd 3 percig állni hagyni.

 

Rooiboos tea
Erõssége: A koffeinmentes, édeskés-gyümölcsös aromájú dél-afrikai tea nyugtató hatású. Csodálatos ízvilágúak a fûszeres változatok (karamellás, fahéjas, vaníliás).
Elkészítés: Csészénként 1 púpozott evõkanálnyi tealevelet kell leforrázni, majd 4 percig állni hagyni.